Už aj stredná generácia vie, že musíme byť veľmi opatrní pred tým než uveríme slovám politika, ktorý sa postaví pred televízne kamery. Tobôž, ak ide o politika formátu, ktorý navštívil naše mesto počas tohto víkendu. Predseda vlády Róbert Fico, s úsmevom na tvári, oznámil, že do priemyselného parku v Šalkovej príde nový investor a vytvorí viac ako 1200 pracovných miest, a preinvestuje 89 miliónov EUR. Môžeme tejto správe veriť? Bol by som rád, ak by sa investícia v našom meste podarila, ale niekoľko skutočností ohľadom nového investora je viac ako podivuhodných.

Poďme sa najprv pozrieť na firmu RGN Global Europe. Firma bola zapísaná v slovenskom obchodnom registri v septembri 2015, a jej vlastníkom je firma RKN Global DW-LLC so sídlom v Dubai. Na stránke spoločnosti zistíme, že medzi ich produkty patria systémy na snímanie a overovanie dokladov totožnosti, výroba platobných kariet, elektonických pasov, čistopisy vodičákov, občianských preukazov. Viac sa o firme zo včerajšej tlačovke nedozvedáme. Premiér  ďalej opatrne zdieľa informáciu o tom, že platy zamestnancov budú niekoľko stoviek EUR vyššie než je priemerná mzda v národnom hospodárstve. 80% zamestnancov má byť vysokoškolsky vzdelaných a budú vyrábať produkty s vysokou pridanou hodnotou. Na záver dodáva so spokojným výrazom, že RGN preinvestuje v regióne 89 miliónov, z toho 18 miliónov potečie z “našich” vreciek v podobe investičného stimulu, čo predstavuje dotáciu viac ako 14 500 EUR na jedno pracovné miesto. Prečo nemusí byť všetko kóšer? Len 10 z niekoľkých možností prečo pochybovať.

1. O firme RKN Global DW-LLC a jej predošlom pôsobení nájdeme na internete len veľmi málo informácií. Spoločnosť bola založená len v roku 2015. Jaguár a Land Rover je spoločnosť, ktorá je celosvetovo známa, ale kto pozná túto spoločnosť?

2. Na sociálnej sieti Linkedln spoločnosť zdieľa informáciu, že má 11-50 zamestnancov. Avšak len 3 profily na sociálnej sieti sa hlásia k tejto spoločnosti. Z toho jeden profil patri majiteľovi spoločnosti Ronald K. Noble, a druhý Marjam Lindsbro, ktorá bola prítomná osobne na včerajšej tlačovej konferencii. Táto spoločnosť sa má čoskoro rozrásť z niekoľkých zamestnancov na 1200?

3. Spoločnosť uvádza na svojom webe, že medzi jej produktami sú aj platobné karty Visa a MasterCard, no ani jedna z týchto kartových firiem nemá žiaden produkt RKN uvedený medzi autorizovanými technológiami. Navyše na webe RKN nenájdeme žiadne informácie o tom, že by vlastnili patenty ako dôležitú súčasť priemyslového vlastníctva firmy v tomto odvetví.

4. Na stránke ripoffreport, kde ľudia môžu anonymne zdieľať negatívne skúsenosti so zamestnávateľmi, sa nachádza jedna negatívna referencia na spoločnosť RKN. Zamestnanec označil majiteľa spoločnosti Nobla za sebeckého a skorumpovaného jedinca. Naznačuje jeho chvastúnske reči a nejasnosti ohľadom jeho kontaktov na vplyvných politikov.

5. Kto je to Ronald K. Noble ? 100% majiteľ spoločnosti RKN Global DW-LLC, ktorý bol v rokoch 2000-2014 Generálny tajomník INTERPOLU. Na webe spoločnosti môžeme nájsť desiatky fotografií, kde sa objavuje s politkmi, podnikateľmi či dokonca s pápežom. Nechcem sa venovať problému narcizmu v jeho prípade, každopádne považuje za veľmi netradičné podporovať kredibilitu spoločnosti na základe súkromných fotografií. Na internete je možné nájsť niekoľko zvlástnych článkov o jeho osobe. Na webe indickej televízie sa môžeme dozvedieť, že v roku 2015 sa stretáva s Indickým podnikateľom Lalit Modi, ktorý bol v Indii obvinený z finančných zločinov a nezrovnalostí. Ich priateľstvo by mohlo byť v poriadku, avšak Noble popiera, že by vedel o nekalých praktikách svojho priateľa, pričom je známe, že Modi sa objavuje na “watch liste” Interpolu viackrát. Myslím, že k tomu netreba širší komentár. Na článok upozornil Michal Lehuta z týždenníka trend.

6. Ostaňme ešte pri osobe Ronalda Noble. Na stránke spoločnosti a na webe New York Times nájdeme viacero článkov, kde upozorňuje na bezpečnostné riziká Európy, eskalujúci terorizmus a imigrantskú krízu. Potom ponúka bezpečnostné riešenia v podobe systému na snímanie a databázovanie pasov a dokladov totožnosti pri prechádzaní hraníc. Kto vyrába tieto systémy? resp. je lepšie sa opýtať, kto bude vyrábať? Je to spoločnosť RKN. Budeme ich vyrábať v Šálkovej už o 1 rok ? Jedna zaujímavosť ma zaujala.Podľa Noble by mala Európa pozastaviť fungovanie Schengenu a politiku otvorených hraníc, kým nebudú pasy a doklady systematicky snímané.

7. Cez osobu Ronalda Noble sa dostávame k Interpolu. Viacero nemeckých a francúzskych novinárov posledné roky kritizovali a poukazovali na podozrivé finančné prepojenie medzi Interpolom a viacerými farmaceutickými, tabakovými a technologickými spoločnosťami. Pripomínam, že na čele Interpolu bol Ronald Noble od roku 2000 až do roku 2014. Viac k téme.

8. Prečo prichádzajú s touto správou tak skoro pred voľbami? Premiér informoval, že vláda by rada schválila stimul 2.marca ešte pred voľbami, ktoré sa uskutočnia 5. Marca. Včera podpísali Róbert Fico a konateľka spoločnosti Marjam Lindsbro memorandum o porozumení. Avšak, obsah tohto memoranda nepoznáme. O zverejnenie tohto memoranda je možné požiadať ministerstvo hospodárstva, avšak má lehotu na vybavenie žiadosti 8 dní. Je vôbec možné poznať detaily memoranda? Čo vlastne ide vláda schvalovať? Dozvieme sa to pred voľbami?

9. Prečo tak málo informácií? Chcem veriť ministerstvu a našim agentúram, že svedomito preverili tohto investora a vedia s kým spolupracujú, ale veľmi málo zverejnených informácii o investorovi vyvoláva otázky. K dôveryhodnosti neprispelo včerajšie divadielko na tlačovej konferecii. Róbert Fico doslova zakázal novinárom pýtať sa otázky smerom ku konateľke spoločnosti Marjam Lindsbro s tým, že to nie je obyčaj pri podpisovaní memoranda. O histórii firmy a jej činnosti bolo povedané veľmi málo. Premier prezradil, že firma bude zamestnávať ľudí s technickým vzdelaním. Avšak, ako všetci vieme v Bystrickom regióne nemáme technickú univerzitu, ktorá by dokázala pokryť dopyt po kvalifikovanej pracovnej sile v tejto oblasti.

10. Prečo taký vysoký finančný stimul? Na záver je pre mňa veľkou záhadou, prečo Slovenská republika ide nadštandardne finančne stimulovať spoločnosť, ktorá nemá žiadne skúsenosti, nepoznáme jej minulosť a majetkovú struktúru? Prečo vláda nezverejňuje viac informácii verejnosti o investorovi, ktorému ide pomáhať 18 miliónmi “našich” prostriedkov? Prečo by sme mali podporovať z našich peňazí akýsi pochybný start-up?

Aká je naozaj pravda preverí až čas. Doposiaľ môžeme mať veľké pochybnosti o pozadí a realizácii investičného plánu v našom meste. Rád by som veril tomu, že investícia bude realizovaná, no je tu viacero podivuhodností. Posúďte sami.

David Kapusta

zakladateľ blogu bystrickeveci.sk

Článok vznikol predovšetkým na základe zverejnených informácii na verejnom profile Adama Valčeka z denníka SME a následnej diskusie.