V nedeľu som napísal článok, kde som vyjadril pochybnosti o novom investorovi v našom meste, na základe viacerých dostupných skutočností, ktoré zdieľali aj viacerí novinári a Veronika Remišová na svojom blogu. Na druhý deň som bol kontaktovaný investorom Ronaldom Noble, aby mohol reagovať na otázky vznesené na blogu. Článok sa veľmi rýchlo začal šíriť medzi ľudmi a dodnes si ho prečítalo viac ako 16 000 zvedavcov. Na medializované informácie a následné reakcie ľudí zareagoval náš primátor svojim blogom, kde označil pátranie po informáciách a pravde za šírenie konšpirácií a škodlivú činnosť voči záujmom a práci mesta. Medzičasom investor reaguje na otázky a medializované zistenia, a pozýva novinárov do tovární jeho partnerov na Ukrajinu.  Čo sme sa zatiaľ dozvedeli? Môžeme naďalej pochybovať?

Ronald K. Noble

Majiteľ dubajskej schránkovej spoločnosti RKN Global DWC-LLC v pondelok komentuje môj článok a informuje, že by rád reagoval na otázky vznesené v článku. Spájam sa s ním a vysvetľujem mu, že Bystričania sa veľmi tešia na novú investíciu, no majú prirodzené pochybnosti na základe slovenskej skúsenosti, kedy v minulosti už bola  pred voľbami avizovaná investícia a nenaplnila sa, a na základe verejne dostupných informácii o investorovi. Okrem otázok v článku sa ho pýtam aj  na to odkiaľ sa pozná s Alanom Burišom, banskobystričanom, ktorý je konateľom slovenskej eseročky RKN Global Europe,  a čo hovorí na to, že jeho technologickí partneri z Ukrajiny, spoločnosti patriace do konzorcia EDAPS, boli v obžalovaní americkou prokurátúrou za údajnú korupciu. Noble odpovedá prostredníctvom tlačovej správy. Čo podstatné a nové sa dozvedáme?

  • zdôvodňuje prečo je Banská Bystrica dobré miesto pre investíciu
  • vyzdvihuje svoje viac ako 30 ročné skúsenosti a renomé v oblasti bezpečnosti a a jeho právneho zabezpečenia
  • kredibilitu svojej spoločnosti RKN Global podporuje na základe jeho Ukrajinských technologických partnerov, ktorí vlastnia 397 predmetov priemyselného vlastníctva, z toho 50 patentov, 166 copyrights/duševného vlastníctva, 6 licencií, 6 know-how a 129 nepatentovaných technológií. Celková hodnota duševného a priemyselného vlastníctva spoločnosti je viac ako 252 miliónov EUR, ocenené Európskou organizáciou národných asociácií odhadcov.
  • priznáva, že v oblasti bezpečnostnej tlače je prirodzené, že sa zverejňujú aj negatívne články na jeho osobu a spoločnosť, avšak dodáva, že žiaden z predstaviteľov našej spoločnosti, ani jej zakladateľ, riaditeľ alebo obchodný partner nebol oslovený, aby sa k týmto článkom ešte pred ich uverejnením vyjadril. Ak by nás boli oslovili, mohli by sme im poskytnúť potrebné informácie a vysvetlenia. Podľa tlačovej správy by nepodložené obvinenia neobstáli pred žiadnym súdom.
  • RKN Global Europe pozýva novinárov a 10 vybraných jednotlivcov vybraných pánom primátorom Noskom, na prehliadku výrobného procesu jeho ochodných partneov v Kyjeve na Ukrajine.
  • Na záver vyjadruje vôľu a nádej, že sa vízia jeho spoločnosti naplní a investícia bude úspešná

Čo vieme o jeho Ukrajinských partneroch?

Denník SME zverejnil výborné zhrnutie doposiaľ zistených informácií aj vďaka ďalším médiám. Z vyjadrenia pána Noble už vieme, že výrobcom a majiteľom priemyselných práv sú jeho Ukrajinskí partneri. Čo vieme o Ukrajincoch? Stránka spoločnosti KP VTI sa nedá zobraziť ku dnešnému dňu . Spoločnosť SE Holography podľa informácii na ich webe sa spoločnosť špecializuje na výrobu holografických a optických bezpečnostých prvkov. Spoločnosť Polly Service sa zaoberá  bezpečnostnou tlačou a vyhotovovaním kreditných a ID kariet. Na ich stránke je možné nájsť odkazy na certifikáciu a aj zmienky o spolupráci s partnermi ako Datacard, Austria Card, Giesecke & Devrient. Spoločnosť má za sebou projekty v Kazachstane, Gruzínsku, Azerbajdžane a Moldavsku. Všetky tieto spoločnosti sú súčasťou ukrajinského konzorcia EDAPS.

Avšak, Remišová a aktuality.sk upozorňujú, že konzorcium EDAPS, ktorého súčasťou sú vyššie spomenuté  spoločnosti, lobovalo prostredníctvom ľudí s politickým vplyvom na ukrajinskom ministerste vnútra, aby konzorcium získalo zákazku na dodanie čistopisov biometrických pasov za 80 miliónov eur. Takisto upozorňujú, že predseda predstavenstva konzorcia EDAPS Alexandrer Vassiliev bol obžalovaný americkou prokuratúrou v roku 2014 z úplácania úradníka Mauricia Sicilianeho. Tento pán je vysoký predstaviteľ Medzinárodnej organizácie pre civilné letectvo (ICAO), ktorý zodpovedal za bezpečnostné štandardy osobných dokladov využívaných na overovanie identity pasažierov. Siciliano podľa americkej obžaloby skontaktoval Vassilieva a Sidorenka s predstaviteľmi rôznych medzinárodných a vládnych organizácií, ktorí mali na starosti nákup čistopisov osobných dokladov. Jednou z týchto spoločností je práve Interpol. Podľa denníka SME uzavrel Interpol s konzorcium EDAPS memorandum o spolupráci pri vývoji nového typu biometrického pasu. Obžaloba tvrdí, že výmenou za pomoc dostal Siciliano od Vassilieva a Sidorenka peniaze a tiež nepeňažnú výhodu – jeho syn vraj začal pracovať v Dubaji pre zmienených Ukrajincov. Žaloba bola napokon zamietnutá z procesných dôvodov. K tomuto procesu sa Ronald Noble vyjadruje a hovorí, že tieto nepodložené obvinenia nestoja ani za komentár. Pripomínam, že Noble bol v rokoch 2000 až 2014 šéfom Interpolu.

Alan Buriš 

Mladý bystričan je konateľom slovenskej pobočky RKN Global Europe. Podľa dostupných informácií, študoval na pražskej VŠE, kde ukončil štúdium v roku 2012. Buriš je konateľom viacerých spoločností, jednou z nich je aj Sun Investment Capital z Liptovského Trnovca, ktorej 10-percentným majiteľom je Ukrajinec Vitaliy Hrytsak. Podľa medializovaných informácií vieme, že muž s rovnakým menom viedol za prezidenta Viktora Janukoviča pohraničnú stráž na ukrajinskom ministerstve vnútra, ktoré v tom čase obstarávalo čistopisy pasov od konzorcia EDAPS. Buriš je aj konateľom v banskobystrickej firme Lera Impex, ktorej spoločníkmi sú Valeriy Konovalyuk s manželkou. Muž s rovnakým menom a dátumom narodenia je ukrajinský politik, člen Strany regiónov, ktorý v roku 2014 neúspešne kandidoval za prezidenta. Pripomínam, že Ronald. K. Noble v tlačovej správe sa nevyjadril smerom k pánovi Burišovi. Otec Alana Buriša je Jozef Buriš,ktorý bol v minulosti aktívny v politike za stranu SDĽ, ako člen republikovej rady strany.Jeho meno sa spomína v súvislosti s projektom vládnej informačnej siete Govnet. Píše o tom denník SME a týždenník Trend.

Reakcia Jána Noska  

Primátor Ján Nosko vo svojom blogu z utorka sa snaží upokojiť situáciu a dôrazne udáva, že ide len o vyfabulované obvinenia a útoky hraničiace s konšpiráciami, ktoré sú dokonca súčasťou politikárčenia a predvolebných tlakov. Dokonca označil snahu o informovanie verejnosti ako plašenie investora. V blogu zdôraznil, aby nevznikala panika, pretože investor bude zo strany vlády investične stimulovaný až dodatočne, až keď bude na Slovensku investícia realizovaná. V utorok na tlačovke pred Televíziou TA3 a RTVS prezrádza o niečo viac ako na blogu, no zároveň nebol celkom jednoznačný, keď hovorí, že RKN Global má certifikáciu. My už vieme, že majiteľom priemyselných práv a certifikátov sú ukrajinskí technologickí partneri spoločnosti.

Aký malo zmysel písať o novom investorovi?

Vieme viac informácií. Sám Noble reaguje a chce nám poskytnúť viac informácii, než tomu tak bolo v sobotu na tlačovke. Primátor mesta sa rázne postavil za investora a označil racionálne uvažujúcich ľudí , ktorí hľadajú pravdu za konšpirátorov a útočníkov. Podivuhodné pozadie investora a málo zverejnených informácii boli len výživným podhubím na pochybnosti. Boli to len útoky na transparentnosť celej investície.

Dnes vieme, že reálne za investíciou stoja ukrajinské spoločnosti, ktoré skutočne vykazujú činnosť, vyrábajú, majú skúsenosti a vlastnia certifikáciu. Tieto informácie zmierňujú pochybnosti o uskutočnení investície, no na druhej strane zverejnené a dostupné informácie o ukrajinskom konzorciu firiem vedú k pochybnostiam o morálnej integrite predstaviteľov konzorcia. Vychádzajúc z poznania, že ukrajinské podnikateľské prostredie je menej transparentné a kontrolovateľné, a zo skutočnosti, že Ukrajina je politicky nestabilná krajina, bude spoločnosť s prívlastkom ukrajinská menej dôveryhodná ako investor z Nemecka.

Pozvanie na Ukrajinu

Noble pozýva novinárov a 10 ľudí z Bystrice na Ukrajinu, aby sa sami presvedčili o činnosti jeho technologických partnerov. Preloženú tlačovú správu poskytuje portál bystricoviny.sk. Rozhodol som sa, že prijímam pozvanie a šiel by som sa sám presvedčiť o činnosti ukrajinských spoločností priamo do Kyjeva. Avšak, nechcem si to celé hradiť z vlastného vrecka, preto ak sa nájdu ľudia ktorí ma “zasponzorujú”, tak sa skontaktujem s pánom Noblom a informuje ho o mojom zámere. O mojej ceste by som informoval prostredníctvom blogu bystrickeveci.sk. Ak sa nájde niekto, kto by ma zasponzoroval, prosím kontaktujte ma cez mail na bystrickeveci@gmail.com. Predpokladané minimálne náklady na letenky a ubytovanie v Kyjeve je 250 EUR.

Čo na záver?

Rád by som len všetkých ubezpečil, že som v žiadnom prípade nechcel útočiť na investora. Budem veľmi rád ak sa investícia v Banskej Bystrici uskutoční. Myslím si, že to je v záujme každého rozumného človeka, ale na druhej strane rozumný človek na Slovensku pochybuje ak je niečo politicky garantované pred voľbami. Je prirodzené pochybovať po mnohých skúsenostiach z minulosti. Myslím si, že mnohí budú pochybovať až dovtedy kým neuvidíme reálne, že sa v Šalkovej začne bágrovať a neskôr vyrábať a príjimať ľudí do zamestnania.

Ide len o predvolebný ťah? Nie je hodnota investície nadhodnotená, aby bola pôsobivejšia? Prečo nebola verejnosť skôr informovaná o Ukrajinskom pozadí investora? Opäť sa opakujem, že len čas overí, čo je pravda, a či naozaj to bude 89 miliónová investícia, vďaka ktorej nájdeme v Bystrici 1238 pracovných miest. Kažodpádne, stále ide o neštandarnú investíciu s nejasným pozadím, ktorá vyvoláva viac otázok ako odpovedí. Stále je tu veľa dôvodov pochybovať ako to celé dopadne.

David Kapusta

Zakladateľ blogu bystrickeveci.sk. Autor nie je členom žiadnej politickej strany a nemá zo svojho blogu žiadny profit ani osobný prospech.
Chobotnica je vypožičaná od denníka SME.