Mali sme tu Slovenské národné povstanie, ale niktošov a krepáňov nie a nie vypudiť z tej mestskej politiky. Najhoršie je, keď z teba krepáň ide robiť krepáňa. Taký krepáň to už je niktoš. A v Banskej Bystrici už smrad niktoštva zaváňa pekne dlho. Obzvlášť jasne to vidno počas kampane, ktorá podľa zákona ešte ani začať nemohla. Budem stručný a česť výnimkám.

bilbord

Kandidát. Videli ste film? Čítali ste knihu? V Banskej Bystrici to asi nepôjde tak, že z krepáňa prezident, ale zo skvelého lekára na niktoša a potom na krepého primátora. Budem veľmi rád, ak sa budem mýliť.

Krepáň. To je taký truľo. Slovo krepáň, ale v sebe obsahuje aj láskavosť a nádej, že aj krepánstvo môže raz skončiť. Občas môže byť krepáň vypočítavý (pozri definíciu niktoša).

Bilbordy. Zväčsa nechutné, ale aspoň ich vidno. Aj rozličnú úroveň zvládnutia photoshopu.

Smer, SDKU a SNS. Majú svojho kandidáta.  Pri tomto modro-červenom tajnom pomere odvekých rivalov sa pozastaví aj človek, ktorý politiku nesleduje. Naozaj si myslíme, že toto užitočné priateľstvo proti extrémizmu bude len nezištným vzťahom aj po voľbách? Krásne vymyslené.  Keby som bol fanúšikom istého slobodného rádia, tak sa asi začnem konšpiračne pýtať viac.

Niktoš. Krepáň s naplno rozvinutou vypočítavosťou. Krepáň nad krepáňov sa mení na niktoša Bez láskavosti a nádeje na zmenu. Niktošov je tu plné mesto.

Občianske aktivity s poslancami. Áno, pred voľbami sa rozmohla uvedomelosť. Krátkodobá porucha poslancov pred voľbami. Otvoríme komunitné centrum. Natrieme lavičku. Dáme si kávičku s ľuďmi.

Politická schizofrénia.  Amfiteáter netreba. Amfiteáter treba. Len hlupák nezmení názor.

Nádej. Prichádza z nepolitických aktivít mladších aj starších aktívnych ľudí v Banskej Bystrici. Okrem niekoľkých výnimiek však títo ľudia do politiky nejdu. Škoda. Možno raz.

Krepáni však nie sú len v politike. Sú všade medzi nami. A ste to aj vy, kto im dáva hlas, aby sa z krepáňov stali niktoši a po niktošoch…

 

Radoslav Sloboda

Autor nekandiduje do žiadnych volieb a nie je členom žiadnej politickej strany. Vníma sám seba ako občianskeho aktivistu. Pracuje v 3. sektore a nemá rád niktošov, ale živý v sebe nádej, že vývoj krepánstva do niktoštva je proces, ktorý spoločným občianskym úsilím môže nahradiť trvalá alebo minimálne dlhodobá uvedomelosť.

10417490_788492571194463_8736322395797833298_n