Valibuk.Chlapec mocný, silný čo už od nemapäti na dobré jedlo zuby si brúsi. I neraz keď jedlo nieje podľa gusta jeho, zabrýzga a povie ostro. Valibuk si po svete chodí a jedlo kde skúsi i zhodnotí. Cieľom jeho nieje chýrne jedla hodnotiť, skôr obyčajne bežne čo na stolec v rámci MENU kelner nosí.

 FAT

Dobrý deň, dovoľte mi predstaviť sa. Volám sa Valibuk a putujem z miesta na miesto, z reštiky do reštiky a hodujem, skúšam, porovnávam. Kde tu si dám šnicel, tam zas niečo pre vegánov, ale čo je podstatné, vždy pochválim alebo pohaním. Najbližšie dni a týždne som sa zameral na Banskú Bystricu, kde chcem vyskúšať reštaurácie ponúkajúce denné menu a porovnať, síce subjektívne, ale predsa. A tak teda začíname dnes, konkrétne reštauráciou Kúria na Bakossovej ulici číslo 4.

Prostredie

Už pri príchode je vám jasné kde sa nachádzate, označenie Kúria sedí ako „riť na šerbeľ“. Pre milovníkov potuliek mestom, je to dom kde žil a pôsobil architekt Šanghaja Ladislav Hudec (http://www.ladislavhudec.eu/). Po prekonaní prekážky zvanej schody sa usadíte do príjemného prostredia slovenskej zemianskej kúrie, kde by ale sem tam nezaškodilo lepšie prevetrať.

SONY DSC         SONY DSC

Obsluha 

Obsluha viac ako milá, príjemná, pre oko pánov veľmi pekná a pre dámy si netrúfam tvrdiť. Čo je však vynikajúce, jedlo odnesú a prinesú v správny čas a medzitým stihnú s vami aj povtipkovať.

Jedlo

To najdôležitejšie prečo tu píšem a na môj veru nejdem si dávať servítku pred ústa. Polievka veľmi chutná, správne teplá so všetkým čo má byť – pre poriadok mal som taliansku s mrvenicou. Pre lepší zážitok by kuchár mohol pridať viac paradajok a menej pretlaku. Pretlak v polievke, nedokázala poraziť ani domáca cestovina v polievke, tu by som navrhol popracovať na kvalite.

Polievku máme za sebou a druhé jedlo nedalo na seba dlho čakať :P.   Predo mnou pristála veľká porcia vyprážanej kuracej kapsy so šunkou a nivou a ako príloha boli servírované varené zemiaky. Teplota taniera aj jedla správna, nič studené. Zemiaky málo dochutené, ale čerstvé. Kapsa vynikajúco zabalená, kuracie mäso bez pachute a dostatočne šťavnaté. Niva v kapse naozaj bola a nestala sa len strašiakom v jedle. Čo sa týka zeleninovej prílohy, klasika v podobe pár kúskov zeleniny bola zbytočná.

A teraz príde to najdôležitejšie, cena menu 3,50€ bez zbytočností a to je vždy k dispozícii aj niečo pre vegetariánov, ale keďže ľúbim mäso, tak vám neviem povedať aká bola táto časť menu (meat rulez).

Zlepšenia

Voda k jedlu nikdy nie je na škodu, veď stačí čistá. Polievka super, ale chýbalo jej viac čerstvých surovín, na druhej strane pri cene 3,50€ je pri menu všetko ako má byť, bez zbytočného silenia.

Pochvala

– Obsluha vytvárala veľmi príjemnú uvoľnenú atmosféru, ale vždy si pri tom zachovávala prirodzený odstup a profesionalitu

– Prostredie bolo veľmi pekne zladené a pohodové