Banská Bystrica bude zajtra a pozajtra oslavovať. Platforma Nie v našom meste organizuje veľké Oslavy Dňa ľudských práv, ktoré spravádza atraktívny program.  10. december ako Svetový deň ľudských práv je dňom všetkých nás, preto Vás v mene organizátorov pozývame osláviť ľudskosť, človeka a hodnoty lásky solidarity, zodpovednosti, či tolerancie a čestnosti.

V posledných rokoch  sme ako Európania svedkami vzostupu politického extrémizmu. V mnohých európskych krajinách sa politické strany, ktorých program je častokrát na hrane extrémov, tešia výraznejšej popularite a podpore. Hovorí sa o kríze demokracie, či kríze ľudskosti. Bystričania nie su výnimkou, pretože máme priamu skúsenosť s politickým extrémizmom a extrémistickou rétorikou a tendenciami v našom regióne. Práve preto je Banská Bystrica najlepším miestom pre zorganizovanie osláv ľudských práv a prevencie proti politckému extrémizmu a extrémizmu ako takému.

 Zajtra začína program už od rána na pôde Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov UMB. Akademická a pracovná časť programu je otvorená pre všetkých, ktorých témy zaujímajú. Domáci a medzinárodní hostia budú diskutovať na rôzne témy súvisiace s extrémizmom a ohrozením demokracie. Osobne ma zaujala téma : Úloha náboženstiev a ich vplyv na rozdeľovanie alebo spájanie spoločnosti?

Diskutérsku a pracovnú časť vystrieda večer hudobno-umelecký happening na ktorom vystúpia mnohí zaujímaví hostia. Osobne by ma nepotešilo, keby som nevidel speváčku Martinu Javor, herečku Zuzku Kronerovú, izraelskú kapelu Lola Marsh, či projekt bratislavského rabína Barucha Meyersa – Chasidské piesne. Celé večerné podujatie sa bude odohrávať v modernej aule Slovenskej zdravotníckej univerzity. ( pre Bystričanov, pri Novamede)

Pozajtra v Stredu vyvrcholia oslavy premiérou filmu Zuzany Piussi Priamy Prenos a následne koncertom legendárnej slovenskej kapely Živé Kvety, ktorá do Bystrice zavíta po 3 rokoch. Dejiskom večera bude Záhrada – Centrum nezávislej kultúry.

Zoznam tém, zoznam hostí či presný harmonogram celého programu nájdete v tejte udalosti :

Udalosť na Facebook

Na nie v Našom meste pozývajú :

Tešíme sa na Vás

David Kapusta