300 kilometrov zrekonštruovaných ciest, rekordné zníženie dlhu a zázračné hospodárenie kraja. Zvykli sme si, že politické letáky a billboardy sú plné fantastických slov o úspechoch politikov, ktorými sa nás snažia nalákať k urnám. Máločo z toho ale zvykne byť čistokrvná pravda. My sme sa pokúsili na úspechy Mariana Kotlebu pozrieť zblízka, z viacerých uhlov a zistili sme, že nie je všetko také ružové ako sa nám Kotlebovci snažia prezentovať. Posúďte sami!
Cesty
Každý v BB-kraji vám potvrdí, že bez lepších ciest sa to tu nikdy nepohne dopredu. Kotleba sa veľkými písmenami hrdí, že zrekonštruovali 300 km ciest. To znie úžasne a ako veľký úspech. Porovnajme ho však s inými krajmi.
Získali sme údaje zo všetkých krajov a zistili, koľko ciest bolo zrekonštruovaných v jednotlivých župách. Keď sme porovnali celkové údaje za roky 2014 až 2016, tak BBSK skončil na predposlednom mieste. Za obdobie 3 rokov kraj zrekonštruoval menej než 6 % všetkých ciest v kraji. To je ako keby sa vám výplata zvýšila o 6%. Je to dobrá správa, lebo každé zlepšenie je úspech, ale hrdili by ste sa tým pred celou republikou ako obrovským víťazstvom? Zrejme nie, hlavne keď váš sused získal dvakrát viac. Možno nie je všetko také ako sa zdá. Výpočet a detaily nájdete tu.
–
Bod 2, ďalší dôkaz , že Kotlebovci nám robia projekciu cez ružovú optiku. Znovu sa hlasno chvália, že rekonštruujú celé cesty a nezasypávajú výtlky len asfaltovou zmesou. Žiadne zlepence a plátanie, ale celé súvislé koberce asfaltu:
Boli sme sa presvedčiť na vlastné oči, ako to vyzerá na zrekonštruovanom úseku medzi Rimavskou Sobotou a Teplým Vrchom. Takto jednoznačne NEvyzerá zrekonštruovaná „celá cesta“ bez zliepania. Takto vyzerá niečo, na čo sme v kraji už dlho zvyknutí a každoročne na to nadávame – keď sa vrchnosť tvári, aké máme super cesty, pritom spravia len takúto kozmetickú úpravu, ktorá sa za pár rokov aj tak rozpadne. Jedna vec je snaha opiť vodičov rožkom tým, ako sa akože rekonštruuje, druhá vydávať to za fantastický úspech mojej práce na facebooku.
Celý „kvalitne zrekonštruovaný“ úsek si môžete pozrieť nižšie vo videu. Dĺžka zrekonštruovaných ciest nehovorí o kvalite odvedenej práce. Ďalšie príklady: napr. úsek Priechod – Baláže či úsek Muráň – Červená skala, kde sa po vyčistení povrchu dávala rovno obrusná vrstva – jej hrúbka sa pohybovala od 2 cm do 10 cm. V tenkej vrstve sa v krátkom čase vytvorili trhliny, následne výtlky. Namiesto toho, že sa to urobí raz a poriadne, sa tu vymýšľajú zastieracie manévre, ktoré vo finále stoja dvakrát toľko peňazí a trikrát toľko nervov. Pán Marian Kotleba si to však „vycapí“ na facebook a tvári sa ako úspešný človek, ktorý správne použil naše peniaze.
Rekordné zníženie dlhu
Marian Kotleba sa rád chváli, že znížil dlh kraja, čo je podľa neho dôkazom dobrého hospodárenia. Zabúda však spomenúť, že dlhy a svoje záväzky znižovali aj ostatné kraje. Avšak dobrého hospodára nerobí len zníženie dlhu. Ak chce napríklad firma napredovať, tak musí byť jej cieľom zvyšovanie jej hodnoty. Ani v tomto prípade nie je všetko také ružové ako sa nám snažia priniesť na podnos.
Po prvé, Kotleba dostal o skoro tretinu viac ako jeho predchodca. Kraj v rokoch 2010-2013 (za Maňku, obdobie 3 roky) dostal daňové príjmy spolu cca 281 mil. EUR. Za Kotlebu (obdobie 2 rokov 2016-17) dostane kraj celkovo až 365 mil. EUR. To je o 84 miliónov viac. Nie je ťažké ušetriť peniaze, keď máte vyššiu výplatu. Vtipné a donebavolajúce však je, že napriek tomuto všetkému kraj prišiel o 26 miliónov a znižoval dlh len pomaly. Ak by bol naozaj dobrý hospodár, tak by mohol znížiť dlh ešte výraznejšie a pritom nemusel ani toľko šetriť na majetku. Ak už získate viac peňazí a napriek tomu stratíte hodnotu svojho majetku, tak o vás nebudú písať v Trende ako o úspešnom hospodárovi.
Hospodárenie
Posledný, dôležitý bod, ktorý nevidno hneď, je Kotlebovo hospodárenie. Ak sú časy dobré (čo sú, však kraj dostal oveľa viac peňazí!) treba zveľaďovať – napr. cesty alebo majetok, ktorý kraj vlastní. Vedenie kraja investičnú činnosť podcenilo. Cesty neskončili ružovo a majetok ešte horšie. Za posledné 4 roky, teda za Kotlebu, sa majetok BBSK znížil o 26 miliónov EUR, čo je najhorší výsledok spomedzi všetkých krajov. Hoci Marian Kotleba znížil záväzky kraja, prišiel zároveň o takmer 12 % hodnoty majetku. Čoskoro sa nám to vráti, keď budeme potrebovať väčšie výdavky, aby sme tento rozdiel dohnali. Detaily nájdete tu.
Najvážnejšie ale je, že išlo o premrhanú šancu – Kotleba mal viac peňazí, mohol z nich spraviť menej, ale naozaj kvalitných ciest alebo investovať do majetku, ktorý kraj vie využívať dlhodobo. Ani jedno z toho nespravil, naopak, obom poškodil. Takto podľa nás rozumné hospodárenie naozaj ale naozaj nevyzerá. Potvrdzujú to aj výsledky analýzy INEKO – Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy. Banskobystrický kraj v rebríčku finančného zdravia za minulý rok skončil na predposlednom mieste hneď za košickou župou.
Zhrnutie
Každá minca má dve strany a vždy sa snažíme vyznieť pred ostatnými v tom pozitívnejšom a krajšom svetle než sme možno v skutočnosti. Obzvlášť, pokiaľ ide o politikov, ktorí sa snažia vyberať si len tie čerešničky, ktoré vyzerajú najkrajšie.
Tu nejde o kritiku Kotlebu v štýle: kto chce psa biť, palicu si nájde. Všetko sme ukázali na konkrétnych číslach a výsledkoch ostatných. Jasne z nich vidieť dve veci :
Po prvé, kraj sa za Kotlebu pramálo posunul dopredu. Množstvo „zrekonštruovaných“ ciest v porovnaní s ostatnými krajmi nie je ničím výnimočné a skôr patríme na chvost medzi krajmi. Ružovo prezentované a sľúbené celé cesty sa nie vždy stretli s realitou.
Po druhé, kraj prišiel o hodnotu svojho majetku napriek tomu, že Kotleba mal od daňových poplatníkov v rukách oveľa väčší obnos peňazí. Ak zotrváme pri tomto trende, tak nás to v budúcnosti vyjde veľmi draho.
Za štyri roky Kotleba neukázal nič výnimočné, pre čo by sa oplatilo znovu mu dať dôveru. Sú naisto aj schopnejší kandidáti, a keby aj nie, je to múdrejšie ako znovu staviť na zlého koňa. Poďme 4. novembra voliť, zoberme rodinu aj kamarátov a ukážme, že nie sme žiadne tupé manipulovateľné ovce, za aké nás často majú.
Vidíme sa.
Za Bystrické Veci o.z.
Našim cieľom je podporovať občiansku iniciatívu, uvedomelosť, kritické myslenie a participáciu Banskobystričaniek a Banskobystričanov a pozdvihnutie ich záujmu o všeobecné dianie v našom meste. Usilujeme sa o presadzovanie pozitívnych zmien v spoločnosti a postojoch obyvateľstva a štátnych a samosprávnych orgánov v spoločenskom, politickom, hospodárskom a kultúrnom živote v ako Banskej Bystrici, jej širšom okolí, tak aj na Slovensku.