Komentátori a novinári začali prirovnávať Jána Luntera k Andrejovi Kiskovi. Jasné, dáva to zmysel. Úspešný podnikateľ nepoškvrený škandálmi a politickou minulosťou sa rozhodne vstúpiť do politiky. Žiadna novota posledných rokov. Máme tu Sulíkov, Matovičov, Kollárov a iných osvietených manažérov bez predošlej politickej skúsenosti, ktorí sa rozhodli, že to tu musia začať riadne riadiť. Tak to tu u nás jednoducho asi chodí. Ale Lunter je iný príbeh a dokonca iný než populárny prezident Andrej Kiska. 

Ján Lunter neodišiel po revolúcii do štátov pre svoj americký sen, ale ostal na Slovensku budovať svoj naivný sen o tom, že sa tu budeme raz stravovať rozumnejšie a zdravšie, dávno pred tým než sa  paleo a raw diéty stali lifestyle témou. Kiska začal rozumne obchodovať so zlatníckými produktami a Lunter vyrába svojpomocne výrobné stroje v pivnici svojho domu a zápasí s hygienikmi pri rozbiehaní výroby. Kiska sa zdáva náročnej výroby v zlatníctve a zakladá Triangel zatiaľ čo Lunter pokračuje v náročnom potravinárskom priemysle. Popradčan s novým finančným produktom na trhu získava veľkú konkurenčnú výhodu a Banskobystričan po veľmi malých krokoch buduje firmu s portfóliom produktov, ktoré stále väčšina národa vníma ako stravu zo Star Treku. Kiska predáva biznis, aby sa mohol venovať projektu Dobrý Anjel a Lunter ostáva riadiť rodinnú firmu a rozširuje výrobu. Andrej Kiska sa stáva prezidentom a rodinnú firmu Luntera preberajú jeho synovia. Prichádza “škandál” s pokazenou nátierkou a prezident Kiska podporí Luntera. Tak sa  ich príbehy stretávajú.

Každý píše ten svoj jedinečný príbeh. Áno, obidvaja majú niečo spoločné, ale Ján Lunter ostáva jedinečný svojim životom, zodpovedným podnikaním a charakterom. Mal svoj sen zmeniť naše stravovacie návyky a ponúknuť alternatívu k tlačenkám a klobáskam. Ako blázon začal pred 25 rokmi so šialeným start-upom a dnes jeho produkty vyváža zo srdca Slovenska do zahraničia a zamestnáva viac ako 200 ĺudí v našom regióne. Myslím, že jeho sen sa plní a naše stravovacie návyky sa menia aj vďaka bláznivému priekopníkovi, ktorý nám priniesol zdravú a chutnú alternatívu.

Pre mňa je príbeh Jána Luntera pozitívnou inšpiráciou a tvorivým príkladom.

Ďakujeme za to všetko.

Autor je zakladateľ blogu bystrickeveci.sk, ktorý je citlivý na nespravodlivosť a nebojí sa mať vlastný názor. Nie je platený žiadnou organizáciou, nie je súčasťou žiadnej mimovládnej organizácie ani členom politickej strany.

David Kapusta

zosvetlena2