Bola to veľká paráda. Rozmanité občerstvenie, workoutová exibícia a dovezené okrasné dreviny. Ján Nosko prestrihával pásku spolu s s vtedajším predsedom NR SR Petrom Pellegrinim,  podpredsedníčkou Janou Laššákovou a predsedom mladých smerákov Jurajom Gedrom.

Išlo o dobrú vec a nepochybujem, že mnohých nové streetworkoutové ihrisko na Severnej potešilo.  Až čas preskúšal či lesk a nadšenie z nového funkčného priestoru boli oprávnené. Obyvatelia Severnej na vlastné oči videli ako sa hracie prvky postupne rozpadávajú. Odpadávali tyče a  uvoľnovali sa skrutky a matice. Keď som kampaňoval od dverí k dverám na jeseň 2018,  tak už vtedy som si všimol a fotil poškodené a uvoľnené prvky na cvičenie. Rozprávali mi o ňom obyvatelia. Krátky príbeh ihriska skončil nakoniec minulý rok demontážou.

Všeličo sa dá zdôvodniť vandalizmom, ale v tomto prípade možno argumentovať aj nekvalitnými a netrvácnymi materiálmi, ktoré nedokázali odolať vplyvom počasia. Neslúžili ani niekoľko rokov. Banskobystričania vedia, že takýchto neslávnych ihrísk sme žiaľ mali viac – v Radvani pri štadióne, v areáli bývalej školy okružná a vo vnútrobloku v Podlaviciach.

Zvuk potlesku po prestrihnutí pásky prehlušila demontáž prvkov a nám ostalo si už len zaspomínať a poučiť sa. Prípad ihriska by mal byť živým pripomenutím toho ako by sa to nemalo robiť. Ak niečo spraviť, tak to spraviť poriadne a ochrániť to pred spustnutím a prípadným vandalizmom. O to viac dbať na kvalitu ak ide o naše spoločné verejné zdroje. Toto nie je kritika, ale zrkadlo, pripomienka a odporúčanie. Obyvatelia Severnej na to tak skoro nezabudnú. Myslím si, že máme na viac.

Na záver už len pre úsmev si pripomeňme niekoľko otváracích rečí. Komentár nie je potrebný.

„Takéto ihriská by mali vznikať na každom sídlisku a v každej obytnej zóne, aby ľudia mali kde športovať. Chcem sa poďakovať všetkým, ktorí sa podieľali na vybudovaní tohto multifunkčného športoviska. Verím, že dobre poslúži obyvateľom zo širokého okolia a raz možno odtiaľto vzíde ďalší úspešný športovec nášho mesta.“ Ján Nosko

„Nesmierne sa teším, že spolu s Mladými sociálnymi demokratmi môžem otvoriť toto ihrisko u mňa doma. Vznikla tu multifunkčná plocha na športovanie aj pre deti. Mladí sociálni demokrati sú ľudia,  ktorí netárajú do vetra, makajú a  keď niečo sľúbia, tak to aj splnia. Najmä vďaka nim si tu bude môcť zašportovať každý bez rozdielu, nebude sa vyberať žiadne vstupné. Treba sem len prísť a uvoľniť sa pri športe alebo cvičení, hneď vedľa tejto bytovky pre mladé rodiny.“ Peter Pellegrini

Autor je zakladateľ blogu bystrickeveci.sk, vyštudovaný právnik a ekonóm, ktorý je citlivý na nespravodlivosť a nebojí sa mať vlastný názor. Nie je platený žiadnou organizáciou, nie je súčasťou žiadnej mimovládnej organizácie ani členom politickej strany.  V Novembri 2018 bol zvolený za poslanca mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici. Člen klubu nezávislých poslancov BBA.

Za o.z. Bystrické veci