V lete sa začali objavovať prvé informačné lastovičky prinášajúce chýry zo severu o možnom finančnom prepojení ĽSNS na ruské tajné služby. V rovnakom čase ministerstvo vnútra upozorňuje, že Slovensko je predmetom pôsobenia ruskej propagandy, ktorej cieľom je destabilizácia nášho členstva v NATO a EÚ. Dochádza k Brexitu a Kotlebovci ohlasujú petíciu referenda o vystúpení z EÚ. Dnes prichádzajú nové správy a poznáme presné štedré mená, ktoré svojimi aktivitami a peniazmi vyvíjajú na našom území účelové aktivity.

Konšpirácia. Cielená diskreditácia. Táraniny. Inú reakciu Kotlebovcov zrejme nikto ani nečakal. Poľská tajná služba podľa medializovaných informácii obvinila poľského politika Mariusza Piskorského zo spionáže a v rámci vyšetrovania sa mala zaujímať aj na prepojenie s ĽSNS. Spolu s týmito správami denník SME zdieľa informácie z bezpečnostného prostredia, ktoré naznačujú tok ruských zdrojov cez rakúsku firmu na slovenské účty. Ak snáď nejde o totožný zdroj, podobné informácie naznačuje Rado Bránik, ktorý tvrdí, že Kotlebovi pomohli finančne a personálne aj ľudia blízki rakúskej pravico-populitstickej FPO.

Tento pondelok české Hospodárske Noviny píšu o ruskom oligarchovi Molofejevi, ktorý finančne podporuje zaujímavú extrémistickú postavičku Usovského. Prostriedky Usovskij využíval na chod organizácie Východoeurópska kultúrna iniciatíva. Z uniknutých hackntých správ sa dozvedáme, že Usovskij mal napríklad pomáhať organizovať demonštrácie proti NATO na Slovensku. Konkrétne dve demonštrácie v Košiciach a v Banskej Bystrici stáli 6000 EUR.

Malofejev je bývalý investičný bankár túžiaci po oživení myšlienky byzantského ortodoxného Ruska a predpripravuje jeho imidž prostredníctvom svojich mediálnych aktivít v Európe. Snažil sa získať Bulharskú televíziu a vybudoval sieť regionálych televíziu v Grécku. Pravoslávny oligarcha  proruské objektívy inštaluje aj v Srbsku a Čiernej Hore. Malofejev riadi a dotuje Usovského, ktorý funguje ako hlasná trúba Kremľa na Slovensku a v našich susedných krajinách. Bulharský výskumník Christo Grozev z investigatívneho projektu Bellingcat dokonca tvrdí, že sú nespochybniteľné dôkazy, že na Slovensku Usovskij založil organizáciu, ktorej cieľom je zmeniť náš ústavný poriadok a je platený za to, že pre ruskú dumu analyzuje slovenskú ústavu a vytvára mechanizmus pomocou ktorého by sa mohlo dostať Slovensko z NATO. Investigatívny Bulhar tvrdí, že potom ako začal byť Usovskij aktívnejší v Banskej Bystrici, tak ho začala financovať nová postava z Ruska.

Keď Usovskij hovorí o svojich spojencoch na vysokej úrovni, tak spomína aj Mariána Kotlebu. Podľa Grozeva žiadal od ľudí z dumy špecifickú sumu pre Mariána Kotlebu na jeho referendum proti NATO, zdôvodňujúc to obmedzenými prostriedkami kotebovcov. Christo Gozev ďalej v rozhovore podrobnejšie vykresľuje prepojenie medzi ruskou tajnou službou a Malofejevom.

Sú to všetko len tvrdenia a konšpirácie ? Nepoznáme priame dôkazy a neostávame nám nič iné, len ostať v rovine špekulácií a podozrení. Napriek tomu, ak by sa hoci aj všetky podozrenia napokon potvrdili, tak by ma to vôbec neprekvapilo. Nebola by to prvá extrémne pravicová strana v Európe, ktorá po afirmácii rúskych geopolitických záujmov dostala štedrú odmenu. Vďaka Anonymous vieme, že Marine Le Pen nepodporila anexiu Krymu len z dobrej vole. Po verejnom požehnaní anexie Marine získala pôžičku vo výške dva milióny eur od dcérskej spoločnosti ruskej štátnej banky. Francúzsky Front Nationale si ešte v roku 2014 požičial 9 miliónov od Prvej rusko-českej banky v Moskve. Nemusíme ísť ať do Francúzska, ale stačí ak sa zstavíme v Maďarsku, kde europoslanec Kovacs z Jobbiku bol obvinený zo špionážnej činnosti v prospech Ruska. Ako to je teda s Kotlebovcami ? Priame dôkazy nemáme a môžeme písať len o podozreniach. Avšak dozvieme sa vôbec niekedy viac? Je v niekoho záujme, aby sa podobné aktiviy vyšetrovali ? Tajné služby susedov prichádzajú s obvineniami a vehementnejšie upozorňujú na bezpečnostné hrozby. Ako funguje tajná služba v našej malinkej krajine ? Máme vôbec dostatočné kapacity a prostriedky?

Žijeme akési zvláštne časy. Ministerstvá varujú pred hybridnou vojnou, rozmachom dezinformačných a konšpiračných webov. Redaktor najprofesionálnejšieho proruského webu hlavnespravy.sk sa netají tým, že šíri ruské videnie sveta. Pre bezpečnostných analytikov sa tieto témy stali chlebíkom každodenným. Dnes každému triezvemu čitateľovi môže byť jasné, že až nápadne pozitívne a nekriticky sa autori článkov z pokútnych webov vyjadrujú smerom k “politikám” kotlebovej strany. Zaoberajú sa naše bezpečnostné a tajné služby aj týmito témami? Komu záleží na tom, aby sme neboli súčasťou NATO a EÚ ? Prečo Ruské “objektívne” média píšu o tom, že Slovensko chce vystúpiť z týchto štruktúr ? Prečo tak veľmi chcú Kotlebovci vystúpiť z EÚ, hoci nemajú žiadny solídny program, víziu a kapacity ? Komu viac prospeje porozpadávaná a destabilizovaná Európa ? Každý nech si nájde svoje vlastné odpovede.

David Kapusta

Autor je zakladateľ blogu bystrickeveci.sk, vyštudovaný právnik a ekonóm, ktorý je citlivý na nespravodlivosť a nebojí sa mať vlastný názor. Nie je platený žiadnou organizáciou, nie je súčasťou žiadnej mimovládnej organizácie ani členom politickej strany.

zosvetlena2