Pred 10 rokmi sme všetci v Banskej Bystrici vedeli, že Kotleba je človek blízky neonacistickým prúdom. Avšak, dnes je to už fajn chlapík, ktorý spraví so všetkými poriadok a má sexi názory. Všetci sme vedeli, že to bol učiteľ informatiky na bystrickom gymnáziu, ktorý sa vo voľnom čase stretáva so svojimi gardistami. Medzi tínedžermi bol známy aj tým, že cez víkendy robil vyhadzovača pre jednu bystrickú diskotéku.

   Veľmi dobre si pamätám, keď spolu s kamarátmi si založili politickú stranu Slovenská pospolitosť a nechal sa oslovovať Vodca. Určite si mnohí pamätajú ako hrdo nosili uniformy a volali na slávu doktorovi Tisovi. Ich radosť skončila, keď Najvyšší súd SR ich rozpustil, pretože ich činnosť bola protiústavná.

   Veľmi dobre si pamätám ako počas 70. výročia slovenského klérofaštistického štátu pred prezidentským palácom hulákal “na stráž”, a tým sa prihlásil ku režimu, ktorý počas 2.svetovej vojny sa podieľal na vraždení a rabovaní, nielen slovenských Židov. Nemôžem si nepamätať, že následkom tohto bol obvinený z trestného činu podpory a propagácie skupín smerujúcich k potláčaniu základných práv a slobôd.

   Veľmi dobre si pamätám ako spolu s priateľmi vymenili uniformy za obleky a košele. Kúpili si stranu a premenovali na Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko. Začali menej hulákať, menej nadávať na cigáňov. Namiesto toho začali kandidovať. V ich programe je deštrukcia, byť skoro proti všetkému a hlavne kritizovať a kritizovať…používanie najtemnejších zákutí ľudskej mysle, nenávisti a negatívnych emócií sú metódy ktoré majú v náplni práce.

   Pamätám si ako sa Marián Kotleba dostal do pozície predsedu nášho samosprávneho kraja.  Stále nerozumiem tomu ako sme v meste, kde naši starí otcovia umieraliv boji proti nacizmu v Slovenskom národnom povstaní, si zvolili človeka, ktorý podkopáva význam SNP. Legitimizovali sme jeho extrémne názory a dali sme mu priestor aby niečo dokázal. Dokázal ušetriť a neutrácať peniaze daňových poplatníkov. No, dokázal aj kritizovať umelcov, okliešťovať a urážať Divadlo Štúdio Tanca, obmedzovať slobodnú umeleckú tvorbu Bábkového divadla na Rázcestí. Všetci si určite pamätáte ako zamestnal svoju rodinu na svojom úrade BBSK. Bolo o tom popísané viac než dosť.

   Mnoho ľudí nesleduje politiku a úspešný príbeh Mariána Kotlebu. Ale my ho poznáme v Bystrici najlepšie. Vieme, že je to stále ten istý Marián, len si doplnil vzdelanie, zmenil rétoriku a slová, vymenil uniformu za obleky a biele košele. Stále je ešte čas sa rozhodnúť, či dáme priestor strane, kde sú ľudia, ktorí verejne oslavujú osobnosť Adolfa Hitlera. Stále je čas sa rozhodnúť pre skutočnú alternatívu a nie pre človeka, ktorého zahraničné médiá označujú za neonacistu.

   Prosím, poďme zajtra voliť a ukážme, že Kotleba nie je alternatíva pre Slovensko. Nedajme mu nový priestor. Rozprávajte sa s ľudmi, ktorí ešte nie sú rozhodnutí. Hovorme o príbehu Mariána, jeho nacistických priateľoch a deštrukcii, ktorú prinášajú, aby sme sa nemuseli v budúcnosti hanbiť.

Za Boha a za zdravý rozum!

David Kapusta

Zakladateľ blogu bystrickeveci, ktorý nekandiduje za žiadnu politickú stranu a nehanbí sa mať svoj názor.