Kino v bazéne je tu už druhý rok. Ja a Slavo sme ho založili z viacerých dôvodov:

  • chceli sme znovu oživiť areál Gymnázia J. G. Tajovského, na ktorého potenciál sa už dávno zabudlo, chceli študentom ukázať, že škola nie je iba sedenie za lavicou od 8:00 do 14:35, ale je to priestor neobmedzených  –     možností a že štyri roky na strednej škole sú najkrajšie roky mladého človeka, preto ich treba využiť naplno,
  • chceli sme, aby aj učitelia, ktorí nás tak skvelo vzdelávajú, si všimli priestor okolo seba a videli čo ich žiaci dokážu,
  • chceli sme rozvíjať kultúru v Banskej Bystrici,
  • chceli sme vytvoriť dočasnú náhradu Amfiteátra Paľa Bielika.

Časom sme však už Kino v bazéne nevnímali (a verím, že ani naši návštevníci) ako náhradu amfíku, ale ako niečo, čo tu musí ostať, lebo je v Bystrici jedinečné (však kde sa premieta medzi múrmi školského nádvoria a k tomu ešte pod hviezdami?) a čo sa stane/ stáva/ stalo ďalším kultúrnym stánkom v meste pod Urpínom. Veď kto by sa nechcel so svojim projektom zaradiť k takým inštitúciám ako Záhrada – CNK, Klub 77, Aula SZU alebo Športová hala Štiavničky?

A tak sme  prizvali aj našich kamarátov (Aďka, Lenka, Lucka, Kubo) zo školy k projektu. Premietli sme viac filmov (17), robili sme aj diskusie po filmoch (2), v KVB sa odohrala jedna divadelná inscenácia z názvom Strach a dokonca nám zahrala aj Andrea Bučko.

Kino v bazéne sme určite nerobili kvôli sláve a tobôž nie kvôli kapitálu. Preto je pre nás asi najväčšou satisfakciu, že tento rok sme boli finalistami v kategórií Najlepší projekt v rámci ocenenia Most 2013/14, ktoré bolo zastrešované Radou mládeže Slovenska. A pozor, my sme to ocenenie aj vyhrali.

Autor: Peter Gall

Autor: Peter Gall

Most – cena mladých a fantastických sa odovzdával tuším už deviaty rok. Tradične sa odovzdáva v Bratislave, v A4 – nultom priestore, ktorý sídli v budove YMCA. Celým večerom nás sprevádzal, pre mňa skvelý, Tomáš Hudák. A o kultúru sa postarala kapela Modré hory.  Oceňovalo sa v kategóriách: mladý líder, mladá líderka, najlepší projekt, dlhodobý prínos a cena RmS. A za zmienku stojí, že 2/5 cien si odniesla Banská Bystrica. Mladým lídrom sa stal Juraj Havlík, ktorý bojoval a úspešne vybojoval zachovanie už vyššie spomínaného banskobystrického amfiteátra.

Týmto by som aj v mene Slava chcel poďakovať za ocenenie RmS a všetkým, ktorí za nás na sme.sk jeden celý týždeň hlasovali. Ďakujeme Mestu, Gymnáziu a rôznym nadáciám, že nás podporili (Evonik, Intenda). A samozrejme nesmierna vďaka patrí našim návštevníkom!

Nuž a samozrejme budúci rok pokračujeme. A nielen v premietaní. Už teraz máme sľúbenú výstavu od jednej veľmi talentovanej dámy pôsobiacej v Poznani.

www.kinovbazene.eu

Roland Maťaš

autor je spoluzakladateľom Kina v bazéne, podpredsedom Rady študentov mesta Banská Bystrica a v neposlednom rade študentom maturitného ročníka na Gymnáziu Jozefa Gregora Tajovského