Nechcem podrobne rozoberať „primátorovanie“ pána Gogolu. Fanúšikovia určite vidia veľa pozitív, odporcovia ešte viac negatív. Som jeho volič, ale z jeho politického pôsobenia som skôr sklamaný. V jednom má však pravdu. 

 Kandidát, ktorého podporuje SMER neveští nič dobré, nech sú jeho úmysly akékoľvek. Keď si však úradujúci primátor postaví kampaň na „očierňovaní“ protivníka a nevie vytiahnuť vlastné silné karty, prečo by ho ľudia mali vo funkcii podržať, je to signál, že ten človek nemá čo viac ponúknuť. (Analógia s prezidentskými voľbami, kedy úradujúci dvojnásobný premiér nevie ponúknuť nič lepšie ako to, že protivník mal prednášku pred nejakou organizáciou. Je to smutnou vizitkou slovenskej politiky…).

Odpoveď na Gogolovu otázku, kto zastaví smerácke čachre neviem, ale odpoveď na otázku, kto ich nezastaví, viem. Gogola. Volič je totiž tvor náročný. Hlavne na toho, kto sa stavia do pozície spasiteľa, čím si nastavuje latku nedosiahnuteľne vysoko. Keby na ňom bolo snahu ju aspoň dočiahnuť, možno by bol volič zhovievavý. Ale žiaľ, na Gogolovi nič také vidno nebolo. Či to už bolo preto, že 4 roky bojoval s „vlastným“ zastupiteľstvom, to je už teraz jedno. Volič chce vidieť výsledky. A tých žiaľ veľa nie je.

Obávam sa, že jedine Gogola ešte nepochopil, čo už vie celá Bystrica. Že voľby nevyhrá. V Bystrici nejak historicky „ľúbime“ do ľava orientovaných primátorov. Toto sa dlho zdalo ako neprekonateľná prekážka, ktorú práve Gogola zdolal, keď minule vyhral. Avšak práve človek, ktorý bol tou nádejou a dlho očakávaným svetlom, svojim pôsobením vyvolal v ľuďoch pocit, že táto „odbočka“ bola chybou a treba sa vrátiť do „zabehaných“ koľají. Tento pocit je ešte umocnený premiérom, ktorý vyslal voličom jasný signál, že lepšie sa bude „primátorovať“ kandidátom s podporou jeho strany.

Situácia sa teda zdá jednoznačná. Kandidát s podporou SMER-u, s kampaňou založenou na tom, že doterajší primátor toho veľa nespravil. A on to spraví. Gogola sa proti nemu vyhranil ešte jednoznačnejšie. Slúži mu ku cti, že do boja šiel. Ale ak s tým, že ešte vidí reálnu šancu, tak je na mieste polemizovať o jeho úsudku.

Áno, minule už kandidáta na podobnej úrovni porazil. Avšak, bol tam jeden veľmi dôležitý faktor, ktorý tomu predchádzal. Ostatní relevantní kandidáti sa zriekli kandidatúry v jeho prospech. A práve teraz je podľa mňa chvíľa, kedy môže Gogola spraviť silné gesto (niekto by ho možno nazval „štátnicke“). Vrátiť požičané. Zriekne sa kandidatúry v prospech iného pravicového kandidáta (resp. pre mňa za mňa, nech aj ľavicového, ľavica ako taká neznamená nič zlé, to len na Slovensku je tento „pojem“ sprofanovaný). Proste v prospech niekoho vhodného, ale hlavne relevantného, kto má šancu na úspech. Kto bude môcť, nielen, splniť „Gogolov sen“ – zastaviť čachre smeráckych poslancov.

Ak Gogola myslí úprimne, že mu ide o rozvoj BB (ktorému on svojim úradovaním až tak veľmi nepomohol) a naozaj je presvedčený o „škodlivosti“ Noska (ktorého nemá šancu poraziť), svojim odstúpením z volieb by „zabil dve  muchy jednou ranou“. Dal by priestor niekomu novému, kto sa o ten rozvoj môže postarať a zastaví toho, o ktorom si myslí, že by úradoval zle.

google_nobar

Podpora SMER-u je pre kandidáta silnou zbraňou. Avšak, pre veľa voličov to môže byť aj veľkou prekážkou. Práve toho by sa mal Gogola chytiť a ak mu ide o porazenie „smeráckeho“ kandidáta, mal by svojim odstúpením zabrániť, aby sa hlasy „protismerákov“ delili medzi viacerých kandidátov.

Času je síce málo, ale ešte nič nie je stratené. V BB sa totiž často, nie len v politike, dejú nepredvídateľné veci. Ako povedal klasik, politika je umenie možného. A Gogola má tých možností niekoľko.

Najlepšou pre odchod so cťou, ktorú si v momentálnej silnej Celobystrickej mediálnej masáži namierenej proti nemu bude veľmi ťažko hľadať sa javí využitie „práva posledného slova“. Hoci možno nie úplne podľa jeho predstáv. Odstúpením z volieb by ako primátor ukázal, že to s BB myslí naozaj úprimne.

Rastislav Valent

Študuje na Pedagogickej fakulte UK v Bratislave učiteľstvo psychológie a občianskej výchovy. Vo svojej diplomovej práci  sa venuje participácii študentov v Banskej Bystrici na verejných veciach. Vo voľnom čase sa venuje športu, behu a  frisbee.