Pred týždňom sa pred mojim gymnáziom odohralo absurdné divadlo. Bezplatné „výchovné“ predstavenie priamo pod oknami súdu v podaní tých, ktorí by práve výchovu potrebovali najviac. Čo sa vlastne stalo a kto je v tejto dráme hrdinom ?

5000 Eur

Obžalovaný (anti)hrdina a poslanec parlamentu Milan Mazurek sa dostavil na špecializovaný trestný súd. Preslávil sa jebaním Alaha, podporovaním hádzania dlažobných kociek na deti či popieraním holokaustu. Tentokrát bol súdený za primitívne rasistické a hanlivé výroky v rádiu Frontinus. Súd trestným rozkazom uznal Mazureka vinným a dostal pokutu 5 000 eur. Odvolal sa on aj prokurátor. Rozhodnutie týmto nenadobudlo ešte právoplatnosť a Mazurek môže byť naďalej poslancom. Kotlebovci považujú celý proces za divadlo, zatiaľ čo skutočná absurdná a nepochopiteľná dráma sa udiala na open air festivale násilia a porušovania zákonov pod oknami súdu, jednej z najlepších základných škôl na Slovensku a cirkevným gymnáziom.

Druhé dejstvo s vyvrcholením

Vo Februári sa konalo prvé pojednávanie a pod oknami súdu sa zhromaždilo viac ako 300 sfanatizovaných priaznivcov pána Mazureka, ktorí sa svojim krikom dožadovali právneho štátu, zablokovali dopravu na Skuteckého ulici a rušili priebeh vyučovania na školách. Aby sa to celé neopakovalo, tak sme ako občianska platforma nie v Našom meste ohlásili v čase druhého pojednávania zhromaždenie s názvom Verejné čítanie proti násiliu. Celý priestor bol zatarasený zábranami a na základe odporúčaní polície sa čítanie presunulo pred Bábkové divadlo. Šok prišiel, keď svedkovia Kotlebovi sa začali zhromažďovať na mieste, ktoré bolo vyhradené pre účely našej akcie.

Požiadali sme mestských policajtov, aby zo svojej kompetencie rozpustili neohlásené zhromaždenie fanúšikov Milana Mazureka zasahujúce našu akciu. Nasledovali výhovorky. Neskôr bol privolaný zástupca mesta viceprimátor Jakub Gajdošík od ktorého sa očakávalo, že celú situáciu niekam posunie. A on ju aj posunul. Doslova o niekoľko metrov sa posunuli Kotlebovci. Máme za to, že mestská polícia a viceprimátor nezasiahli primerane a nevyužili všetky dostupné prostriedky, ktoré by rozpustili alebo na mieste pokutovali organizátorov tejto absurdnej drámy na alegorickom voze. Pripomíname, že podľa zákona 84/1990 Z.z o zhromažďovacom práve mesto rozpustí zhromaždenie ak nebolo riadne ohlásené. Kotlebovci sa bránili tým, že oni nemajú zhromaždenie, ale majú petičnú akciu ktorú nemožno rozpustiť a neskôr dokonca začali tvrdiť, že oni vlastne prišli na našu akciu čítania. Aké šikovné! Podrobný prehľad legislatívy a celej akcie nájdete tu.

Násilie a papuča na k***te

Absurdnej dráme nechýbalo napätie a poctivá dramatizácia. Povahu a úroveň inteligencie a výchovy neohlásaného zhromaždenia najlepšie dokazuje incident s mestskou políciou. Policajt pri osádzaní papuče skončil na zemi s nadávkami a odporúčaním, aby si papuču nainštaloval na svoj pohlavný úd. Mestská polícia podá trestné oznámenie. Predvedčte sa. Mestká polícia podaním oznámenia tak  implicitne potvrdí charakter tohto neohláseného zhromaždenia

Hlasnejšie kričí – vyhráva

Mazurek bol odsúdený, ale napriek tomu minulý pondelok „vyhrali“ Kotlebovci. Polícia a viceprimátor nedokázali na mieste presadiť zákon a poriadok. Kotlebovci svojím konaním a správaním si nectia zákon a polícia svojím nekonaním zákon neaktivuje a nenapĺňa. Porážeme sami seba.  Fanúšikovia pána Mazureka na čele s pánom Kotlebom tak posunuli hranice toho čo si môžu dovoliť bez toho, aby niesli za svoje konanie dôsledky. Sme v období kedy sa nemôžeme prizerať na to ako sa kedysi absurdné dnes stáva mainstreamom. Popierač holokaustu Milan Mazurek je prirovnávaný k Milade Horákovej, ktorá sa takmer stala obeťou tretej ríše. Tí, ktorí volajú po právnom štáte spochybňujú rozhodovanie súdu a jeho činnosť. Kotleba reční na aute, ktoré parkuje na nepovolenom mieste a pritom hovorí o spravodlivosti. Opakujúce sa nezmyselnosti ústiace do satirickej karikatúry toho čo tu vlastne žijeme. Dvojtvárnosť a opakujúca sa nepochopiteľná absurdnosť života. Mám rád absurdnú drámu, ale nie na ulici. Čo napíšu deti a študenti do referátu o tejto absurdnej dráme? Čo si o tom celom myslia práve oni ?


Autor je zakladateľ blogu bystrickeveci.sk, vyštudovaný právnik a ekonóm, ktorý je citlivý na nespravodlivosť a nebojí sa mať vlastný názor. Nie je platený žiadnou organizáciou, nie je súčasťou žiadnej mimovládnej organizácie ani členom politickej strany.

Za o.z. Bystrické veci

David Kapusta
368C2587-3