Na uhorky cez leto sa u nás sťažovať nemusíme. Kampaň kandidátov v nasledovanejších župných voľbách vrcholí. Objavila sa prvá špina v rámci asi antikampane. Množia sa špekulácie či bude Kotleba nakoniec kandidovať a  Mičevove memorandum o spolupráci ne/naplnilo svoj zmysel.

Kotlebov agent

Mohli ste sa stretnúť s tým, že niektorí novinári považujú kandidatúru Mariána Kotlebu všeobecne známu skutočnosť. Avšak, faktom ostáva, že súčašný župan kandidátúru oficiálne neohlásil. Množia sa špekulácie, že Kotleba nebude riskovať možnosť neúspechu a do volebného zápolenia pošle svojho agenta gladiátora. Špekuluje sa o kontroverznom primátorovi Rimavskej Soboty Jozefovi Šimkovi a zároveň neúspešnom kandidátovi na prezidenta. V minulosti si títo dvaja páni celkom rozumeli, keď išlo o boj proti islamizácii. Objavili sa spoločne napríklad na vlogu. Do úvahy prichádza viacero prípadných  možností a alternatív, ale ide zatiaľ len o teoretické úvahy a nepodložené špekulácie. Ako to bude nakoniec vyzerať sa dozvieme o 3 týždne.

Špina

Martin Klus je už dlhodobo zvyknutý na nízke osobné útoky a poukazovanie na domnievané plagiátorstvo v rámci jeho akademickej činnosti. Tentokrát prekvapila kontroverzná blogerka Andrea Súlovcová, ktorá sa posledné obdobie venuje vo svojich článkoch len župným voľbám, vďaka ktorým sa dostala do viacerých osobných konfliktov. Veľmi je otázne či jej počínanie je v súlade s novinárskou etikou. Klus patrične na polopravdy zareagoval. Prišlo aj na Jána Luntera a vlastne nielen na neho. Prvoplánové a lacné konšpirácie o zázračne veľkých investíciách, ktoré mala Lunterova firma prijať od štátu práve počas vlády Róberta Fica. Podobným špinavostiam snáď uverili len menej  bystrí a duchaplní jedinci, ktorí nerozumejú ako funguje mechanizmus čerpania dotácií zo štrukturálnych fondov. O nehodnovernosti útokov svedčí skutočnosť, že obsahujú už na prvý pohľad nepravdivé informácie. Autor konšpirácií tvrdí, že firma ALFA SORTI s.r.o. patrí Lunterovi. Podľa dostupných informácií nie je možné identifikovať žiadne personálne a majetkové prepojenie týchto firiem.

Ne/úspešné memorandum

Stanislav Mičev už v Máji prišiel s návrhom memoranda a vyzval kandidátov na župana aby svojim podpisom pod memorandum vyjadrili vôlu viesť otvorenú a férovú kampaň na konci ktorej spoločne prehodnotia podporu preferenčne najsilnejšieho kandidáta v záverečnej fáze súťaženia o voliča. Uplynulý týždeň sa pod Mičevov politický ťah podpísal ako prvý Martin Klus. Počas nedávnej verejnej diskusii v Záhrade Ján Lunter vyjadril vôlu vzdať sa kandidatúry na konci septembra v prípade ak nebude v priaznivej preferenčnej pozícii. Hoci sa Lunter nepodpísal pod memorandum, de facto dal verejný prísľub neprekážať potenciálnejšiemu demokratickému kandidátovi a tým naplnil zmysel memoranda.

Bude dobre

Najpotentnejší kandidáti sú rozumní a inteligetní ľudia, ktorých spája spoločný záujem vystriedať súčasné vedenie kraja. Jednotlivé volebné tímy odvádzajú na Slovenské pomery kvalitnú prácu. Súťaž má obsah a každý kandidát prichádza s celkom jedinečnými riešeniami, ktoré častokrát spája totožný politický úmysel zmeniť veci k lepšiemu. Keď to porovnám s rokom 2013, tak dnešná kampaň a diskusia má úroveň a nie je vyplnená prázdnymi floskulami a heslami. Chcem veriť, že to bude mať za následok zvýšený záujem o kraj, voľby a kompetencie samosprávneho kraja. Nechajme ich súťažiť a my pozorne sledujme aké riešenia a program ponúkajú. Nech rozhodne kvalitný program a vízia kraja. O kandidátov se nemusíme báť. Dohodnú sa. Ak teda vôbec bude treba. Bude dobre.

Autor je zakladateľ blogu bystrickeveci.sk, ktorý je citlivý na nespravodlivosť a nebojí sa mať vlastný názor. Nie je platený žiadnou organizáciou, nie je súčasťou žiadnej mimovládnej organizácie ani členom politickej strany.  Názory autora sú jeho osobné názory.

Za o.z. Bystrické veci

David Kapusta

zosvetlena - kópia