V pondelok premiér absolvoval kolečko milých návštev vo svojej lojálnej a poslušnej Banskej Bystrici. Fotografie plné bezprostredných úsmevov a spontánnych rozhovorov sú sekvenciou obrazov dokazujúcich pevnú spriaznenosť vládnucej strany s našou milovanou Bystricou. Máme sa jednoducho radi, veď aj máme prečo.

Za posledné roky bola vláda k nášmu regiónu veľmi štedrá. Úrodné výjazdové rokovanie vlády nám minulý rok dožičilo 1,3 milióna EUR na obnovu ciest a funkčnosti v Roosveltke, 2 milióny na hasičskú stanicu, štedré príspevky prúdili do obnovy a rekonštrukcii ciest, korčuliarska trasa pod pamätníkom, dotácia na obnovu priemyselného parku a v zozname by sme mohli pokračovať. Musíme sa usmievať, inak nemôžeme. Som vďačný za všetky tieto projekty, ktoré nám významné pomáhajú pri skvalitňovaní života v meste. Ide predsa o naše verejné peniaze, ktoré sú pod palcom niekoľkých pánov v oblekoch. Kupujú si nás alebo si nás už kúpili ?  Nazveme to ako politické kšefty, kampaň za naše alebo je to nežistná pomoc nášmu regiónu, ktorý to naozaj potrebuje? Nech si každý myslí svoje a zhodnotí podľa svojho uváženia a svedomia.

U nás a v 17 ďaľších obciach v našom okrese vyhrali tí správni kandidáti. Vládny príspevok neminie ani jednu z týchto obcí a každý si tak z koláčika odkusne aspoň kúsok. Každý je rád, ak jeho dieťa chodí konečne do zateplenej školy v dedine alebo keď ma konečne dedina poriadny pluh na sneh. Toto je systém a takéto sú pravidlá hry. Si náš? Máš.

Ale čo by sa stalo ak by sme neboli takí lojálni a nemali na sebe to správne tričko ? Bola by vládna garnitúra rovnako štedrá a láskavá voči našim potrebám a našemu mestu ? Je dobré ak systém priameho vládneho prerozdeľovania funguje primárne na základne straníckej príslušnosti ? Si náš? Máš.  A nerobí toto náhodou aj náš župan Marián Kotleba? Si náš? Máš. Kandidáti strany a rodinní príslušníci získali prácu na úrade a zákazky. Si náš? Máš zákazku, máš prácu, máš dotáciu.  Nech každý posúdi sám, ale ja som presvedčený o tom, že tento režim a nastavenie systému tu už máme príliš dlho na to, aby sme pochopili, že redistribúcia môže fungovať spravodlivejšie a efektívnejšie na základe potrieb namiesto straníckosti. Okrem iného samosprávne celky nedisponujú takými prostriedkami, aby dokázali vytvárať efektívne politiky rozvoja kraja a obcí a tak sa stávajú “vazalmi” pánov z Bratislavy. Ale o tom viac niekedy inokedy.

Poďme späť k občanovi Ficovi.  Ak by sme mali sumárne zjednodušiť k čomu sa vlastne pondelok dospelo je hodnotenie, že regiónu a Slovensku chýba kvalifikovaná pracovná sila, preto sa musí školstvo a školy prispôsobiť potrebám trhu. Kedže o stredných školých rozhoduje župa, tak možno  vláda zasiahne a zmení zákon tak, aby vláda mohla priamo ovplyvňovať koncepciu stredných škôl  na krajskej úrovni.  Pri tomto jasne zaznelo z úst pána prieméra, že verejný záujem údajne stojí nad regionálnym záujmom.

Heuréka! To si naozaj pán premiér nespomínate na predvolebnú tlačovku oznamujúcu príchod investora RKN Global, ktorý mal zamestnať 1200 ľudí, kde ste niekoľkokrát spolu s investorom spomenuli, že si vybrali náš región kvôli dostatku ľudských zdrojov?

Všetci vieme, že úpadok odborného školstva za posledné desaťročia sú vážnou chybou a naše školstvo celkovo nedokáže primerane reagovať na spoločenské a technické zmeny 21. storočia. Je verejný záujem pár nových odborných stredných škôl v regióne, ktoré pripravia mladých, aby mohli pracovať v novej automobilke alebo inej montážnej hale budúceho investora ? Fajn, ale my vieme, že to čo potrebujeme je oveľa zásadnejšia a nadčasovejšia zmena systému vzdelávania pre potreby 21. storočia. Čo potom keď investor jedného dňa odíde do Rumunska alebo Ukrajinu ? O školstve sa stále vášnivo diskutuje a neustále vznikajú nové iniciatívy, ktoré vedia o akú komplexnú záležitosť ide. Osobne a veľmi zjednodušene si myslím, že potrebujeme vnímavých a neustále sa rozvíjajúcich učiteľov, prepojenie s praxou, dôraz na kritické myslenie, tímovú spoluprácu namiesto súťaže, odvahu byť zvedaví, podporovať praktické a výskumnícke myslenie, učiť sa argumentovať a diskutovať. Viem, že takto to vidia mnohí. Držím palce všetkým iniciatívam.

Autor je zakladateľ blogu bystrickeveci.sk, ktorý je citlivý na nespravodlivosť a nebojí sa mať vlastný názor. Nie je platený žiadnou organizáciou, nie je súčasťou žiadnej mimovládnej organizácie ani členom politickej strany.

David Kapusta

zosvetlena2