Voľby do župy budú o pol roka, ale rozbujnená „županiáda“ graduje už dnes. Aktuálne registrujeme 7 statočných, ktorí sa pokúsia vystriedať zeleného náčelníka Kotlebu a vypudiť ho z jeho strategickej základne. Avšak každý rozumný človek vie, že pokiaľ sa našich 7 statočných nespojí, tak nám tu bude zelený klan panovať a rozdeľovať ďalšie 4 rôčky.

Martin Juhaniak – nová a energická tridsaťtriročná krv z Brezna. Bývalý bojovník proti korupcii a podvodom a policajný vyšetrovateľ. Dnes prednosta mestského úradu v Brezne. Škoda len, že sympatický a najmladší kandidát prevzal Mariánove reštriktívne know-how a v kampani sa pasuje do role bojovníka proti čiernym, resp. zrejme cigánskym stavbám. Toto by nemala byť cesta.

Igor Kašper – sebavedomý Bystričan ohlásil kandidatúru ako prvý, už v lete. Ale stále bojuje s nevšímavosťou médií. Lojálny spojenec bystrických smerákov, ktorý sa na nás donedávna usmieval zo smeráckych bilbordov, dnes vystupuje ako nezávislý kandidát. Rozkmotril sa v mestskom zastupiteľstve a dnes útočí na tých, s ktorými sa kedysi „bratríčkoval“. Inak, vy rozumiete tým bilbordom po meste?

Martin Klus – mladý a vzdelaný liberálny politik so skúsenosťami. Dostihový kôň Richarda Sulíka? Stojí za ním silné opozičné duo SaS-OĽANO a s tým spojený príjemný peňažný zdroj na organizáciu kampane. Je dravý, ambiciózny, vystupuje distingvovane. Dokáže ale akademik osloviť aj obyčajných ľudí?

Ján Lunter – úspešný bystrický podnikateľ so silným životným príbehom, ktorého poznajú aj za hranicami kraja. Nezávislý kandidát nepoškvrnený politickými orgiami a podporovaný viacerými známymi osobnosťami. Transparentné financovanie a zatiaľ výborne zvládnutá kampaň s nápadmi pôsobia sympaticky. Jeho slabinou môže byť nepresvedčivá a nesmelá sebaprezentácia.

Stanislav Mičev – rázny rečník a riaditeľ Múzea SNP je známa postava, ktorá dlhodobo vystupuje proti politike a ideologickému pozadiu Mariána Kotlebu. Nepochopiteľné vstúpenie do Komunistickej strany v 89 a koketovanie s ŠTB určite kampani nepomôžu. Dlhšie sa špekuluje o tom, či práve on nebude kandidátom vládneho Smeru. Uvidíme.

Ivan Saktor – bývalý odborár a primátor mesta Banská Bystrica. Program, web, kampaň? Nič.

Milan Urbáni – kandidát Strany moderného Slovenska. Ak Vás už omrzel Gordulič, pustite si pána Urbániho. Moderný kandidát, ktorý nemá web ani facebookovú stránku. Myslím, že to hovorí za všetko.

Budú nás presviedčať, že ich záujem o kraj a naše blaho nie je len predstieraný umelý fake. Utratia státisíce na kampaň, prídu s rôznymi magickými zaklínadlami, ktoré by mali odčarovať kliatbu Banskobystrického kraja. Každý má svojho favorita a môžu o nás bojovať, ale všetkým nám je jasné, že pokiaľ chceme zmenu, tak našich 7 statočných bude musieť vytvoriť bojaschopnú alianciu zdravého rozumu a vypudiť zelený klan z Námestia SNP.

Veríme, že len jednota nás dokáže posunúť a priniesť zmenu. Ste rozumní a inteligentní ľudia. Čo tak si sadnúť za jeden stôl? Preto Vás žiadame, aby ste zabudli na svoje ego, ambície a politické harakiri. Sme v situácii, kedy je dôležité menej súťažiť a viac spolupracovať. Žiadame Vás, aby ste vybrali jedného bojaschopného demokratického kandidáta, ktorý sa nakoniec postaví Mariánovi Kotlebovi a v novembri 2017 zvíťazí vo voľbách do BBSK.

Za o. z. Bystrické Veci

Kristína Jambrichová – právnička

Jacky Foxx – freelancer a admin stránky Málo Cynizmu na toto mesto

David Kapusta – bloger, právnik a ekonóm

Roland Maťaš – bloger, spoluzakladateľ projektu Kino v bazéne, študent