Dlhodobejšie nečítam portál bystricoviny.sk. Každému pozornému a kriticky premýšľajúcemu človeku je viac než zrejmé, že portál je nekritický informačný kanál politickej strany SMER-SD. Také malé verejné tajomstvo. Včera portál na sociálnej sieti  podľa mňa neobjektívnym až zákerným spôsobom odkryl svoju tvár a identitu. 

Čo sa vlastne udialo

Aby sme to pochopili, je potrebné poznať projekt Cesty pre Slovensko. Primátori a poslanci krajských zastupiteľstiev z viacerých krajov prišli s iniciatívou v rámci ktorej žiadajú vládu o rekonštrukciu najzanedbanejších ciest II. a III. triedy, ktoré sú v havarijnom stave. Na rekonštrukciu by bolo vynaložených 320 miliónov eur, čo je  podľa iniciatívy ekvivalent 10 km diaľnice. Za iniciatívou je viacero poslancov, ktorá sa stále rozširuje. Napríklad primátor Dolného Kubína Roman Matejov, nezávislí poslanci BBSK Martin Juhaniak, Stano Horník či Mikuláš Pál. Medzi iniciátorov patrí aj Ondrej Lunter. Pred pár dňami 1. Mája iniciatíva na svoje sociálnej sieti zverejnila príspevok, kde sa užívateľov pýtali či chcú od vlády sociálny balíček alebo opravené cesty. Išlo tak o provokatívnu otázku potom ako vláda na čele so SMER-SD medializovala informácie, že dokončí sociálny balíček, hoci ten z roku 2015 nebol ešte naplnený.

Snímka obrazovky 2018-05-06 o 11.39.47

Premyslený politický protiútok či náhodná zhoda ?

Včera večer v sobotu 5. Mája bystricoviny na svojej sociálnej sieti zverejnili graficky porovnateľný príspevok s tým, že dávajú svojim sledovateľom na výber či chcú Lunterovu neziskovku alebo opraviť cesty. K tomu pridali komentár a tri informácie. 1) do neziskovky vložili 1,7 milióna Eur 2.) na jej čelo dosadili bývalého zamestnanca Alfa Bio 3.) náš kraj má najhoršie cesty na Slovensku. Tento príspevok nebol vymazaný, ale bol odvčera upravený a doplnený. Bez toho, aby som niečo k tomu viac dodával, tak si myslím, že súdny a zdravo uvažujúci človek pochopí o čo tu vlastne ide.

31955932_1939729946071220_849736915618889728_o

Neúplná pravda je niekedy ľstivejšia než lož

Jeden post samozrejme neobsiahne všetko, ale redaktor bystricovín zabudol doplniť niekoľko informácií a zamyslieť sa. A takisto by nemusel vymazávať racionálne a slušné komentáre uverejnené na sociálnej sieti, ktoré vysvetľujú ako to vlastne je.

  1. Tá údajná“ Lunterova neziskovka” je vlastne Rozvojová agentúra BBSK, ktorej cieľom je naplniť predvolebný program kraja a pomôcť kraju v turizme a  ekonomickej a sociálne oblasti.
  2. Možno je dobré aj spomenúť, že agentúra vznikla aj preto, aby sa obišiel zákaz čerpania eurofondov, ktorý zapríčinil Kotleba zamestnávaním načierno.
  3. Agentúra nevznikla ako svojvôľa pár jedincov. Alokáciu 1,7 milióna eur schválili väčšinou poslanci kraja.  Dohľad a moc nad agentúrou budú mať práve poslanci resp. zastupiteľstvo. Troch členov 5-člennej správnej rady budú nominovať poslanci.
  4. Bývalý zamestnanec AlfaBio a zároveň súčasný riaditeľ úradu. Prečo už redaktor Bystricovín nespomenul, že ako riaditeľ agentúry je zvolený len dočasne a poberá len plat 1 eur, až kým sa riadne a transparentne nenájde riadny riaditeľ agentúry ? Bolo to celko jasne explicitne uvedené v uznesení, že tam je len dočasne.
  5. Redaktor sociálnej siete z Bystricovín si asi neuvedomil skutočnosť, že práve poslanci BBSK a aj Lunterovci bojujú práve za to, aby boli cesty II. a III. triedy  v našom kraji zrekonštruované. Pod značkou iniciatívy Cesty pre Slovensko.
  6. Treba ešte dodať, že za cestné komunikácie v Banskej Bystrici je zodpovedné mesto Banský Bystrica a nie župa.

A komu tím prospějete?

Všetci vieme, že politika vie byť svinstvo a plná nepochopiteľných emócií. Avšak, skutočne nerozumiem, prečo si takto “robíme zle”. Všetci sa tu predsa snažíme zo všetkých síl, aby náš kraj bol o dekádu na tom aspoň o niečo lepšie. Máme župana, ktorý robí veci spolu so zastupiteľstvom veci profesionálne, postupne a prepracovane. Je mi ľúto, že bystricoviny sa znížili na praktiky a spôsoby komunikácie kotlebovcov. Všetci vidíme, že týmto naladením na zelenú nôtu pomáhate práve im.

O Bystricovinách si myslím svoje. Pre mňa je to portál, ktorý pro-smerácky informuje o tom čo sa deje v meste. Stačí si prečítať niekoľko článkov alebo si všimnúť kto tam bloguje. V Banskej Bystrici na rôzne spôsoby profituje množstvo ľudí zo skutočnosti, že stoja lojálne blízko strany SMER-SD a prirodzene títo ľudia budú brániť svoje záujmy. V poriadku, ale robme to férovo a čestne a neznižujme sa na úroveň tých, ktorých sme v novembri porazili.

Autor je zakladateľ blogu bystrickeveci.sk, vyštudovaný právnik a ekonóm, ktorý je citlivý na nespravodlivosť a nebojí sa mať vlastný názor. Nie je platený žiadnou organizáciou, nie je súčasťou žiadnej mimovládnej organizácie ani členom politickej strany.

Za o.z. Bystrické veci

David Kapusta

368C2587-3